Ved fortsat at bruge hjemmesiden accepterer du vores brug af cookies.
Ordre på 450 kr.
- gratis fragt
Vi sender fra eget lager
- 1-3 leveringsdage
Fuld tilfredshed
- 14 dages returret
Egen Butik & Lager
- besøg os på Østerbro
Dette kalkfilter kan sættes direkte på vandindtaget på f.eks. en Rancillio Silvia eller en Dalla Corte Mini.
Har brugsvandet eksempelvis en hårdhed på 14 °dH, vil vandet efter det har været igennm filteret have en hårdhed på 7 °dH.
Det er væsentlig sundere for maskinen, men der vil udfra ovennævnt eksempel stadig ske tilkalkning af espressomaskinen. Ønsker man at løse dette problem skal vandet være under 4 °dH og igen udfra ovennævnte eksempel skal der så filteres to gange.
Filteret kan filtrere ca. 24 L vand dog spiller tiden også en rolle. Når først ionbytterne (læs mere om ionbytning her) i filteret har været i berøring med vand virker de max 4 uger frem. Det betyder også at der er ikke nogen fordel ved at købe et kalkfilter med større kapacitet end du forbruger på en lille måned. Vi har disse kalkfilterne i to udgaver 24 og 50 liter.